Açık Öğretim Lisesi Ders Seçimi İçin Tavsiyeler

Açık öğretim lisesinden mezun olabilmek için ortak (zorunlu) dersleri geçmek ve toplamda 192 krediyi tamamlamış olmak gerekir.

Son değişiklerle birlikte bir sınav döneminde 35 kredi alabilirsiniz.Böylece doğru ders seçimi yaparsanız açık öğretim lisesini 2 yılda dahi bitirebilirsiniz.Açık lisede de ders geçme notu 50 olmuştur.Yani her sınavda size sorulan 20 sorunun en az yarısını doğru cevaplamalısınız.

Açık liseyi doğal olarak çabucak bitirmek ve diplomayı elimize almak istiyorsunuz. Fakat açık öğretim lisesini bitirmek kimine göre 3 yıl, kimine göre ise daha uzun sürer. Kısa sürede mezun olan arkadaşlar için sorun yok. Dönem uzatan ya da hala sınavlardan az kredi aldığını düşünen arkadaşlar için; bu durumun nedenleri arasında ders çalışamamak, verimsiz ders çalışmak, okuduğunu anlamamak yoğun iş hayatı, liseye uzun süre ara vermiş olmak vb. gibi birçok neden sayılabilir. Ancak en önemli  sorunlardan biri de ders seçimidir.

Yanlış ders seçim stratejileri veya ders seçimini yapmamak, önemsiz gibi görünen fakat mezuniyetinizi geciktiren önemli hatalardandır.Açık lise öğrencilerinin yeni kayıt veya kayıt yenileme işlemini yaptıktan sonra nasıl ders seçimi yapmaları gerektiği konusunda bazı stratejiler geliştirdik. Belirlediğimiz stratejilerden size en mantıklı gelen hangisi ise ders seçiminde o  kriterlere dikkat etmenizi öneririz.

Kayıt yenileme veya yeni kayıt işlemlerinden sonra ders seçimi yapmasanız da sistem otomatik olarak ders seçimi yapar. Fakat otomatik yapılan ders seçimleri bazen çok zorlandığınız derslere öncelik verebilir. İşte tam da bu nedenlerle ders seçimini sizin yapmanızda büyük fayda var.

DERS SEÇİMİ YÖNTEMİ – 1 :  Ders seçimi yaparken öncelikle ortak ( zorunlu) dersleri seçmelisiniz. Çünkü açık liseyi bitirmek için bu dersleri mecburen geçmeniz gerekmektedir. Ortak Dersleri 3 sınav dönemi seçer fakat sınavda geçemezseniz o dersten muaf tutulur, yani geçmiş sayılırsınız.Ancak o dersin kredisini alamazsınız. Aşağıdaki tabloda ortak (zorunlu) dersler gösterilmiştir. Hangi dönemde hangi ortak dersi seçebileceğinizi tabloyu inceleyerek görebilirsiniz. Ders seçimi yaparken önceliği bu derslere vermenizde yarar varORTAK DERSLERDE

DERS SEÇİM YÖNTEMİ – 2 :  Bu yöntemde öncelikle kredisi yüksek olan dersleri seçmeniz gerek.Böylece az ders seçip bol kredi toplayabilirsiniz, yani daha az derse çalışıp daha çok kredi toplarsınız. Ders seçimi ekranında derslerin kredilerini de göreceksiniz. Örneğin; yukarıdaki tabloda Türk Edebiyatı-1 dersinin kredisi 3’tür, Matematik-1 dersinin kredisi 6’dır. Açık öğretim lisesinde her yıl üç dönem halinde (genellikle Ocak ayında = 1. Dönem Sınavı, Mayıs ayında = 2. Dönem Sınavı, Temmuz ayında = 3. Dönem Sınavı) sınav yapılır. Her dönemde en fazla 35 kredilik ders seçme hakkınız vardır. Fakat bu yöntemle seçtiğiniz dersleri geçemezseniz daha az kredi toplayacağınızı unutmayınız. Örneğin; Türk Edebiyatı-1 dersini seçtiniz ama geçemezseniz; 3 kredi eksik , Matematik-1 dersini seçtiniz ama geçemezseniz ;  o zaman 6 kredi eksik almış olursunuz. ‘’Ben az derse daha iyi çalışırım’’ diyorsanız bu yöntem sizin için yararlı olacaktır.

DERS SEÇİM YÖNTEMİ – 3: Açık lise öğrencilerinin büyük bir çoğunluğu sözel dersleri seçer. Bu yöntemde de ders seçimi yaparken sözel dersleri (Dil ve Anlatım, Türk Edebiyatı, Tarih, Coğrafya, Felsefe gibi) seçersiniz. Açık öğretim lisesi öğrencilerinin genel olarak zorlandığı sayısal (Matematik, Fizik, Kimya, Biyoloji gibi)  dersleri sonraki dönemlere bırakırsınız veya bu dersleri muaf olarak geçmek için 3 dönemde de seçer ve geçemezseniz muaf olursunuz. Böylece sadece sözel derslere zaman ayırmış ve daha çok çalışmış olursunuz.

DERS SEÇİM YÖNTEMİ – 4: Bir öğretmen olarak aslında en çok tavsiye ettiğim yöntem budur. Açık öğretim lisesinde bazı ortak (zorunlu) dersler ile seçmeli derslerin müfredatları yani konuları bire bir aynıdır. Aşağıda konuları aynı olan ortak ve seçmeli dersler gösterilmiştir.

Dil ve Anlatım 3 <————-> Seçmeli Dil ve Anlatım 3

Dil ve Anlatım 4 <————-> Seçmeli Dil ve Anlatım 4

Dil ve Anlatım 5 <————-> Seçmeli Dil ve Anlatım 5

Dil ve Anlatım 6 <————-> Seçmeli Dil ve Anlatım 6

Dil ve Anlatım 7 <————-> Seçmeli Dil ve Anlatım 7

Dil ve Anlatım 8 <————-> Seçmeli Dil ve Anlatım 8

Türk Edebiyatı 3 <————-> Seçmeli Türk Edebiyatı 3

Türk Edebiyatı 4 <————-> Seçmeli Türk Edebiyatı 4

Türk Edebiyatı 5 <————-> Seçmeli Türk Edebiyatı 5

Türk Edebiyatı 6 <————-> Seçmeli Türk Edebiyatı 6

Türk Edebiyatı 7 <————-> Seçmeli Türk Edebiyatı 7

Türk Edebiyatı 8 <————-> Seçmeli Türk Edebiyatı 8

Tarih 3 <————-> Seçmeli Tarih 3

Tarih 4 <————-> Seçmeli Tarih 4

Coğrafya 3 <————-> Seçmeli Coğrafya 3

Coğrafya 4 <————-> Seçmeli Coğrafya 4

Felsefe 1 <————-> Seçmeli Felsefe 1

Felsefe 2 <————-> Seçmeli Felsefe 2

İngilizce 3 <————-> Seçmeli Yabancı Dil İngilizce 3

İngilizce 4 <————-> Seçmeli Yabancı Dil İngilizce 4

İngilizce 5 <————-> Seçmeli Yabancı Dil İngilizce 5

İngilizce 6 <————-> Seçmeli Yabancı Dil İngilizce 6

İngilizce 7 <————-> Seçmeli Yabancı Dil İngilizce 7

İngilizce 8 <————-> Seçmeli Yabancı Dil İngilizce 8

Örneğin; Coğrafya -3 dersini seçerseniz hemen Seçmeli Coğrafya-3  dersini de seçmenizi öneririz. Çünkü Coğrafya-3 dersinin kredisi 2’dir, Seçmeli Coğrafya-3 dersinin de kredisi 2’dir. Yani konuları aynı olduğu için bir derse çalışıp dersleri geçerseniz, toplamda  5 kredi almış olacaksınız. Geçmiş yıllarda çıkmış sınav sorularına da baktığınız zaman bazen Coğrafya-3 sınavında çıkan bir soru,  başka bir sınavda Seçmeli Coğrafya-3 sınavında da çıkabilmektedir.

Yukarıdaki dersleri aynı dönemde seçerseniz derslerin konuları aynı olduğundan, böylece daha az ders çalışarak daha fazla dersten geçebilirsiniz. Açık lise öğrencisinin en çok sevdiği de bu değil midir?

Sizin de beğendiğiniz veya uygulamayı düşündüğünüz bir ders seçimi yöntemi varsa, diğer açık lise öğrencileriyle paylaşmak isterseniz, mail adresimize gönderebilirsiniz. Hepinize iyi çalışmalar, bol krediler.Mail adresimiz: info@kecelikalem.com.tr

 1. Ali Tozsuz diyor ki:

  Gerçekten çok faydası oldu bu yazının yoksa kafama göre ders seçimi yapıyordum şimdi atık burdaki 4. maddeyi beğendim ona göre ders seçicem.:P İçlerinde en mantıklısı bu

 2. Melike Yıldız diyor ki:

  Ben ders seçimine girdiğim zaman sadece dil ve anlatım 2 yi görüyorum seçmeli olarak aynı dersi görmüyorum bn sizin Verdiğiniz 4.yönteme göre ders seçicektim ama bi dersi 2 kere seçemiyorum yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkür ederim.

 3. Samet diyor ki:

  ders geçme notu 45 siz 50 yazmışsınız bide şuanda benim 81 kredim var sizin kitaplarınızdan çalışıyorum ortalama aldığım kredi 15 her sınavdan szie teşekkür ederim önceki sınavlarda en fazla 5 kredi alıyodum 🙂

 4. Cihangir diyor ki:

  Bende açlk öğretim lisesi ni de engelli öğrenci olarak okuyorum ama işim çok zor olacak iki yllda bitirmek hayalim dir üniversite için en erken bitirmek istiyorum çünkü hayalerim beni bekler

 5. Ramazan diyor ki:

  Suan 4 donem sınav oldum ve 5. donem sınavıma gireceğim 72 kredim var ve seneye son senem bu yanın evinin kitabını aldım seneye acık lisem biter mi?

 6. Tuğçe diyor ki:

  Ortak derslerden 3 kez kaldığım taktirde muaf oluyorum ama kredime katkısı olmuyorsa ve mezun olmam içinde ortak derslerden 80 kredi gerekiyorsa o krediyi nasıl dolduracağım anlayamadım da?

 7. Yıldız diyor ki:

  Ben yaklaşık iki senedir açık lise sınav çalışmaya çalışıyorum ama çalışamıyorum yoğun iş hayat ev derken çalıştıklarımda uçup gidiyor bana hangi kitapınızı önerirsiniz yardımınızı rica ederim lise 1 den devam ediyorum

 8. Ahmet diyor ki:

  Bende Acık lisede okuyorum ve Çalıştığım için derslere çok Az calısa biliyorum ders secımınıde sıralamaya gore yapıyorum Ama Daha 23kıredim var çok az artık hic umudum yok bitecegindrn bu senede askere gidicem hep 40tsn kalıyorum derslerden

 9. burak zorusever diyor ki:

  12. donemimi okuyorum 4 sene lise de okudum 16 senedir lıseyı bıtıremedım 150 kıredıydı yukselttıler ne olduysa bızım hayatımızdan caldılar sımdı anlıyorum nerde bos ınsan var ogretmen olmus mılletın hakkını calmıs okulda alamadıgını dersanelerle ogrencılerı somurmusler olan bızlere olmus simdi yapcak bısey yok calısıp lıseyı bıtırıcez ders secsende secmesende olan sıstem seı bıryerlere goturuyor

 10. Suat diyor ki:

  ben şimdi ilk senem ders seçim ekranındayım yabancı dil seçemiyorum dil ve anlatım seçemiyorum seçmeniz gereken zorunlu dersler vardır diyor onlarıda seçince 30 kredi doluyor ve beni hep zorla fizik matematik kimya tarih seçtiriyor ama ben yabancı dil ve dil anlatım da seçmek istiyorum nasıl olacak bu olay.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir